W jakim celu stosuje się kwas alfa-liponowy? Najpopularniejsze powody

Prawidłowy rozwój człowieka jest uwarunkowany odpowiednim żywieniem. Codzienne menu powinno składać się z: białka, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów. Okazuje się jednak, że w naturze istnieją substancje witaminopodobne, które również odgrywają istotne funkcje w ludzkim organizmie, a jedną z nich jest kwas alfa-liponowy (znany także pod nazwą kwas tioktynowy oraz kwas ALA). Jakie ma właściwości, z czym nie łączyć kwasu alfa-liponowego oraz jak długo można brać kwas alfa-liponowy? O tym wszystkim dowiesz się z poniższego artykułu.
Kwas alfa-liponowy od podstaw
Omawiana substancja stała się popularna w połowie XX wieku, bowiem dopiero w 1950 roku kwas ALA został wyizolowany, dzięki czemu naukowcy mogli poświęcić mu więcej uwagi i przyjrzeć się jego charakterystyce. Obecnie wyróżnia się jego dwie formy: R – występującą w przyrodzie (a nawet w organizmie człowieka) – oraz S, która jest efektem prac laboratoryjnych. Oba rodzaje są bezpieczne dla organizmu i pojawiają się w suplementach diety, choć R-ALA wykazuje większą aktywność i lepszą przyswajalność.
Rosnąca popularność tego związku chemicznego wiąże się też z licznymi pytaniami dotyczącymi jego wpływu na zdrowie. Wśród konsumentek można natknąć się na zapytanie: czy kwas alfa-liponowy oczyszcza organizm. Jego funkcje wskazują na odpowiedź twierdzącą. Przyczynia się on do neutralizacji wolnych rodników oraz bierze udział w oczyszczaniu organizmu z metali ciężkich. Wśród innych powodów sięgania po kwas ALA należy wskazać jego właściwości przeciwzapalne. Ta substancja jest także doskonale znana w środowisku diabetyków oraz osób z insulinoopornością, ponieważ pomaga w transporcie cząsteczek glukozy, reguluje poziom lipidów i trójglicerydów oraz poprawia wrażliwość komórek na insulinę.
Z czym nie łączyć kwasu alfa-liponowego? Zasady suplementacji
Często można spotkać się z pytaniem, czy kwas alfa-liponowy szkodzi żołądkowi. Wynika ono z pewnej nieświadomości konsumentów i błędnego stosowania tej substancji. Producenci suplementów oraz specjaliści rekomendują, aby kwas alfa-liponowy spożywać na około pół godziny przed planowanym posiłkiem. Co istotne, ten związek chemiczny może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego najlepiej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem i omówić z nimi, czy w ogóle i jak długo można brać kwas alfa-liponowy. Oczywiście nie powinno się łączyć tego suplementu z alkoholem.
Tylko specjalista jest w stanie dopasować odpowiednią dawkę oraz okres przyjmowania tej substancji do potrzeb pacjenta. Warto pamiętać o tym, że suplementy diety dostępne w sprzedaży mogą różnić się zawartością kwasu ALA, dlatego tak ważne jest dokładne czytanie etykiet oraz ulotek. Szukając sprawdzonych produktów, dobrze zajrzeć na stronę Shaman.pl, czyli sklepu internetowego, w którym znajduje się asortyment bogaty w rozmaite witaminy, minerały i ekstrakty roślinne. Kwas alfa-liponowy jest dostępny w kategorii Serce i Układ Krążenia od marek takich jak: NOW Foods, Jarrow Formulas, Swanson czy Natrol.
Wiesz już, w jakim celu stosuje się kwas alfa-liponowy i jak odpowiedzialnie go przyjmować. Mając jednak wątpliwości lub potrzebując dokładniejszych odpowiedzi, np. na pytanie, czy kwas alfa-liponowy szkodzi żołądkowi, najlepiej udać się do specjalisty. Odpowiednie dobranie suplementacji do organizmu to podstawa skutecznego dbania o swoje zdrowie