MMA News

wszystko związane ze światem MMA

Japońska sztuka walki na Kolejarzu w Katowicach. Ruszyła ogólnopolska liga Ju-Jitsu

Kopnięcia, uderzenia, bloki i wiele elementów samoobrony. Na Kolejarzu ruszyła Ogólnopolska Liga Dzieci i Młodzieży w Ju-Jitsu Sportowym. Na macie w nowym sezonie zobaczyliśmy blisko 300 zawodników z województwa śląskiego i całej Polski. Puchar dla najlepszej drużyny dostał klub Roan Fight Club z Mysłowic. Drugą lokatę zajął Klub Brazylijskiego Ju-Jitsu Seven z Mielca, a trzecie miejsce Rio Grappling z Dąbrowy Górniczej.

– Japońska sztuka walki przyciągnęła tłumy do Ośrodka Sportowego przy ul. Alfreda w Katowicach. Atmosfera sportowej rywalizacji udzieliła się uczestnikom i widzom kibicującym na trybunach – powiedział Daniel Muc, dyrektor katowickiego MOSiR-u.

To pierwsze z ośmiu spotkań w cyklu zaplanowanym na ten rok. Udział wzięli chłopcy i dziewczynki U8, U10, U12, U14 i U16. Pod koniec roku młodzi sportowcy powalczą w Otwartych Mistrzostwach Śląska.

– Zawody trwają już od 18 lat, a od 13 odbywają się w Katowicach. Dzieci zbierają punkty za każdy turniej, potem rankingi są aktualizowane i z końcem roku podliczamy osiągnięcia. Aby być zaklasyfikowanym, trzeba wziąć udział w ponad połowie turniejów rocznego cyklu. Serdecznie zapraszamy do zapisów i kibicowania. Kolejny turniej już 26 marca – powiedział Roman Zieliński, prezes Polskiego Związku Ju-Jitsu Sportowego.

Zawodnicy rywalizowali w formułach: Fighting, Fighting bez I fazy, Ne-waza, Ne-waza No Gi i Duo-System.

O Ju-Jitsu słów kilka

Ju-jitsu to prastary rodzaj walki z kraju kwitnącej wiśni. Celem jest neutralizowanie agresywnych ruchów przeciwnika dzięki cierpliwości, łagodności, a nawet uległości. Zawodnik ma uderzyć w czuły punkt w czasie dekoncentracji napastnika. Ważny jest też rozwój intelektualny i duchowy. Techniki to np. rzuty, kopnięcia, bloki, uderzenia, dźwignie, duszenia, trzymania czy elementy samoobrony.

Wyróżniamy kilka formuł tego łagodnego sportu. Fighting zaczyna się od uderzeń i kopnięć, potem dozwolone są rzuty i sprowadzenie do parteru. Na koniec zawodnicy próbują unieruchomić przeciwnika za pomocą dźwigni, trzymania i duszenia. Zwycięża osoba z największą liczbą punktów za zaprezentowane techniki. Ne-waza odbywa się głównie w parterze i jest zbliżona do brazylijskiego ju-jitsu. Zawodnicy dążą do pozycji dominującej lub uzyskania technik duszenia lub dźwigni. W odmianie Ne-waza No Gi uczestnicy zamiast kimona są ubrani w zwykłą koszulkę i spodenki – brak długich rękawów
i nogawek utrudnia chwyty. Z kolei, duo system to symulowanie walki przez dwie osoby. Jeden z zawodników atakuje, drugi pokazuje sposoby obrony przed duszeniem, kopnięciem czy uderzeniem

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © All rights reserved. 2009-2024 | Newsphere by AF themes.
0
Would love your thoughts, please comment.x