MMA News

wszystko związane ze światem MMA

Świetne walki w Pile. AWF w Warszawie najlepsza podczas AMP w judo

AMP Judo Pila2023 001 fotKarolJaskolka

AMP Judo Pila2023 001 fotKarolJaskolka

Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie wygrała klasyfikację generalną Akademickich Mistrzostw Polski w judo, które w weekend zostały rozegrane w Pile. Zawodnicy stołecznej uczelni dziesięciokrotnie stawali na podium, a złote medale w najcięższych męskich kategoriach wagowych zdobyli Mateusz Krueger i Grzegorz Teresiński.

W tegorocznej edycji imprezy, organizowanej po raz piąty przez Akademię Nauk Stosowanych w Pile, wzięła udział rekordowa liczba blisko 300 judoczek oraz judoków z 50 uczelni i 87 klubów akademickich, którzy od soboty mierzyli się w siedmiu kategoriach wagowych. Na pilskich matach nie zabrakło jednych z najlepszych polskich zawodników. Na starcie mistrzostw w Wielkopolsce zjawiło się wielu aktualnych medalistów mistrzów Polski seniorów, a także uczestników mistrzostw Starego Kontynentu, letnich uniwersjad czy Pucharów Świata i Europy. Jak podkreślali zgodnie zgromadzeni, rywalizacja stała naprawdę na wysokim poziomie.

Wśród kobiet triumfowały dwie ubiegłoroczne medalistki. Nową akademicką mistrzynią Polski w kategorii do 48 kg została Nada Alwaqedi (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku), a powyżej 78 kg – Wiktoria Lis (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). W finale kategorii do 52 kg zwyciężyła Oliwia Kutyła (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), pokonując po długiej i zaciętej walce ubiegłoroczną triumfatorkę Klaudię Cieślik (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach). Najlepsza w wadze do 57 kg była Yana Voloshyniuk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Swój trzeci w karierze złoty medal AMP w kategorii do 63 kg wywalczyła piąta przed rokiem Agata Szafran (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu). W rywalizacji do 78 kg zwyciężyła Paulina Muszyńska (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). W lżejszej specjalności do 70 kg wygrała Agata Pontek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie).

– Wszystkie walki były zacięte, do każdej walki trzeba było odpowiednio się przygotować. Razem z trenerem Łukaszem Mazurem staraliśmy się strategicznie rozplanować każdy element i sukcesywnie realizowaliśmy plan. Staram się zawsze w stu procentach skupić się na danym starciu i to przyniosło mi złoto – nie ukrywała radości Pontek. Jedno z dwóch trzecich miejsc w wadze do 70 kg zajęła obrończyni tytułu Martyna Brzynska (Akademia Nauk Stosowanych w Pile), zdobywając tym samym jeden z dwóch medali dla swojej uczelni. – Dwie pierwsze walki udało się zakończyć bardzo szybko, jednak trzecie starcie z Anną Dybą (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), która ostatecznie zdobyła srebro, było dla mnie bardzo wyczerpujące. Brąz bardzo mnie cieszy, bo był to trudny turniej – mówiła Brzynska.

W rywalizacji judoków doczekaliśmy się wielu świetnych walk. W najlżejszej kategorii (-60 kg) wygrał Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski). Z kolei w wadze do 66 kg zwyciężył Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska), a do 73 kg – Dawid Pietras (Uniwersytet Łódzki). – To był bardzo trudny turniej. Miałem trzy dogrywki, które bardzo mnie zmęczyły, tym bardziej zdobyte złoto cieszy jeszcze bardziej. Przede mną start w pucharze w Rybniku, dlatego pierwsze miejsce na podium podczas AMP w Pile daje dodatkową motywację – podsumował Pietras.

W kategorii do 81 kg wygrał Konrad Szatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu), który w finale, po odklepanym duszeniu pokonał Jakuba Witkowskiego (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie). W wadze do 90 kg najlepszy okazał się Dawid Mechowski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku). Z kolei w nowej dla siebie kategorii do 100 kg zwyciężył Mateusz Krueger (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), poprzednio startujący w najcięższej wadze. Dla niego był to trzeci w karierze złoty medal AMP. Drugi w tej specjalności był Filip Karczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie), a trzeci – ubiegłoroczny triumfator i multimedalista tych mistrzostw Oleksii Lysenko (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) oraz Jakub Bogdaniuk (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie).

– Trudno ochłonąć po tak trudnych walkach. Najwięcej wysiłku wymagał ode mnie pojedynek z Oleksiejem, z którym dobrze znamy się od lat. Musiałem rozegrać to starcie technicznie, nie siłowo, ponieważ w tym elemencie jestem słabszy od niego. Przygotowałem kilka strategii. Nie dałem się ponieść emocjom, tylko trzymałem się wyznaczonego planu i udało się – podkreślił Krueger.

W kategorii powyżej 100 kg wygrał z kolei jego uczelniany kolega Grzegorz Teresiński, zeszłoroczny brązowy medalista MP seniorów, a podium uzupełnili inni zawodnicy ze stolicy.

Podczas AMP w judo w Pile wybrano również najlepszą drużynę. Złoto wywalczyła ekipa Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, wyprzedzając Akademię Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku oraz Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad AMP w judo w Pile objął marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak. Partnerami mistrzostw byli Samorząd Województwa Wielkopolskiego, miasto Piła, Okręgowy Związek Judo w Poznaniu, Sady Dolina Noteci, Grapil (producent odzieży służbowej), Dom Wydawniczy REBIS oraz Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych – Wyrwa i Wspólnicy.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki Akademickich Mistrzostw Polski w judo w Pile

Klasyfikacja generalna uczelni

1. Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

2. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku

3. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu

Kobiety

Kat. -48 kg

1. Nada Alwaqedi (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

2. Oliwia Onysk (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) 

3. Kaja Gajdamakin (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Kinga Siedlich (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Kat. -52 kg

1. Oliwia Kutyła (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

2. Klaudia Cieślik (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

3. Marta Kuraś (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) i Anna Zakrzewska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Kat. -57 kg

1. Yana Voloshyniuk (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

2. Katarzyna Kolbusz (Akademia Górnośląska w Katowicach)

3. Karolina Pieńkowska (Uniwersytet Warszawski) i Alicja Myśliwiec (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

Kat. -63 kg

1. Agata Szafran (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

2. Amelia Konfisz (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

3. Oliwia Wątorek (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) i Monika Wołoszyn (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Kat. -70 kg

1. Agata Pontek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

2. Anna Dyba (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

3. Agata Pałka (Uniwersytet Zielonogórski) i Martyna Brzynska (Akademia Nauk Stosowanych w Pile)

Kat. -78 kg

1. Paulina Muszyńska (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

2. Aleksandra Turek (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie)

3. Natalia Nowaczyk (Politechnika Poznańska) i Justyna Śliwa (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. +78 kg

1. Wiktoria Lis (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)

2. Martyna Nolewajka (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

3. Milena Gil (Politechnika Krakowska) i Oliwia Cebieniak (Akademia Nauk Stosowanych w Pile)

Mężczyźni

Kat. -60 kg

1. Hubert Pieczyński (Uniwersytet Opolski)

2. Jakub Kubicki (Politechnika Poznańska)

3. Jakub Małolepszy (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) i Patryk Zawadzki (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

Kat. -66 kg

1. Przemysław Litwin (Politechnika Wrocławska)

2. Jakub Pec (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Piotr Zender (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu) i Jakub Biedrzycki (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Kat. -73 kg

1. Dawid Pietras (Uniwersytet Łódzki)

2. Szymon Przybylski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

3. Filip Bieliński (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie) i Igor Matusiak (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. -81 kg

1. Konrad Szatkowski (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)

2. Jakub Witkowski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Dominik Król (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) i Oskar Rogalski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

Kat. -90 kg

1. Dawid Mechowski (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

2. Dmitrij Janczylik (Uniwersytet Medyczny w Łodzi)

3. Aleksander Eiduks (Uniwersytet Warszawski) i Cezary Kotwicki (Politechnika Wrocławska)

Kat. -100 kg

1. Mateusz Krueger (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

2. Filip Karczyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Oleksii Lysenko (Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy) i Jakub Bogdaniuk (Wyższa Szkoła Edukacja w Sporcie w Warszawie)

Kat. +100 kg

1. Grzegorz Teresiński (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

2. Michał Jackiewicz (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie)

3. Albert Sowa i Wiktor Tworzydło (obaj Politechnika Warszawska)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Copyright © All rights reserved. 2009-2024 | Newsphere by AF themes.
0
Would love your thoughts, please comment.x