MMA News

wszystko związane ze światem MMA

Tłumy zapaśników walczyły o mistrzostwo Polski. Najlepsi zawodnicy z Raciborza

Zapaśnicy MKZ Unii Racibórz pewnie zwyciężyli w klasyfikacji drużynowej, a jej reprezentanci dwukrotnie stawali na najwyższym stopniu podium Indywidualnych Mistrzostw Polski Juniorów w zapasach w stylu klasycznym. Impreza, w której udział wzięło ponad 120 zawodników z 43 klubów, odbyła się w Raciborzu.

Mistrzostwa Polski juniorów zawsze niosą za sobą wiele emocji. Tu już startują zawodnicy, którzy stanowią bezpośrednie zaplecze dla seniorów, a zatem ich poziom jest już wysoki, a same walki obfitują w widowiskowe akcje, co szczególnie podoba się publiczności – mówi Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego. Polskie zapasy wspiera Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

W najlżejszej kategorii – 55 kg – zwyciężył Rafał Szewc (KS Lotnik Wrocław), który na co dzień walczy w stylu wolnym. Wrocławianin wygrał jednak trzy pojedynki przed czasem i pokazał, że styl klasyczny nie jest mu obcy. Olivier Skrzypczak, zawodnik Akademii Zapasów Nowy Tomyśl, bezapelacyjnie wygrał kategorię 60 kg, który, podobnie jak Arslambek Salimov (KS Wschód Białystok) w kat. 63 kg, wygrał cztery pojedynki przed czasem.

Również reprezentujący białostocki klub starszy z braci SalimovówMairbek – walczący w kategorii 67 kg poszedł w ślady brata i też wywalczył złoty medal krajowego czempionatu. Z kolei w kategorii 72 kg rewelacyjnie powalczył ubiegłoroczny wicemistrz Polski Kevin Metel (UKS Olimpijczyk Kędzierzyn-Koźle), który stoczył pięć pojedynków, wszystkie zwyciężając przed czasem.

W kategorii 77 kg triumfował kolejny białostoczanin Andrei Shlyaga, a wielkie powody do radości ma też Piotr Chełek (SKS Unia Swarzędz), który po wygraniu trzech walk przed czasem został mistrzem Polski w kategorii 82 kg. W kategoriach 87 kg i 97 kg triumfowali zapaśnicy miejscowego klubu MKZ Unia Racibórz – Dawid Mktrchyan i Mateusz Iwanowski, a w najcięższej kategorii – 130 kg – triumfował ubiegłoroczny wicemistrz Polski Dominik Krawczyk (AZS AWF Warszawa).

Bardzo mnie cieszy duża liczba zawodników, którzy wzięli udział w mistrzostwach, co pokazuje, że zapasy są nadal atrakcyjnym sportem dla młodych ludzi. Z poziomu sportowego również można być zadowolonym – dodał Supron. Organizatorem mistrzostw był klub MKZ Unia Racibórz, a organizację zawodów wsparły miasto Racibórz, Starostwo Powiatowe w Raciborzu, Śląski Związek Zapaśniczy, Polski Związek Zapaśniczy oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.