MMA News

wszystko związane ze światem MMA

Świetne walki podczas AMP w karate WKF w Białymstoku! Bąbos z dwoma medalami

AMP KarateWKF2024 Bialystok 002 fot AZSPB Bialystok

fot AZSPB Bialystok

Drużyna Uniwersytetu Gdańskiego przerwała panowanie Politechniki Łódzkiej i zwyciężyła w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski w karate WKF, które w sobotę zakończyły się w Białymstoku. Złoto w kumite mężczyzn do 84 kg zdobył Michał Bąbos z Politechniki Gdańskiej, brązowy medalista IE 2023.

W dwudniowej imprezie na Podlasiu wystartowało 143 zawodników z 36 uczelni, którzy od pierwszych walk udowadniali, że czeka nas rywalizacja na najwyższym, akademickim poziomie. Od godzin porannych w piątek mogliśmy emocjonować się rywalizacją w kata indywidualnym i drużynowym oraz kumite indywidualnym, w trzech najlżejszych kategoriach wagowych kobiet i mężczyzn. W konkurencji kata indywidualnym pań najlepiej zaprezentowała się Eliza Gaweł z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, natomiast u panów najwyższy poziom pokazał Wojciech Niedziela z Politechniki Poznańskiej. W kata drużynowym najlepszą damską ekipę miał Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, a w zmaganiach mężczyzn najlepiej poradziła sobie Politechnika Wrocławska. Pierwszego dnia w kumite indywidualnym wygrywały Dominika Szatkowska (-50 kg, Uniwersytet Gdański), Zuzanna Bernaciak (-55 kg, AWFiS Gdańsk) i Antonina Żurawska (-61 kg, Uniwersytet Łódzki), a w męskiej rywalizacji triumfowali Bartosz Wojciechowski (-60 kg, Politechnika Łódzka), Aleksander Opas (-67 kg, PP Poznań) i Krzysztof Szewczyk (-75 kg, PŁ Łódź).

Także w sobotę mogliśmy zobaczyć wiele zaciętych walk na bardzo wysokim poziomie. Na najwyższym stopniu podium w indywidualnym kumite kobiet stanęły gdańskie studentki – Sandra Lieske (-68 kg, AWFiS Gdańsk) oraz Julia Daniszewska (+68 kg, UG Gdańsk). Wśród panów w wadze do 84 kg triumfował natomiast Michał Bąbos (PG Gdańsk), a w kategorii powyżej 84 kg złoto zdobył Hubert Jarocki (UŁ Łódź). Wspomniany Bąbos, na co dzień pracownik PG Gdańsk, mający na koncie brązowy medal III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023, był największą gwiazdą AMP 2024 w karate WKF w Białymstoku.

– Sama organizacja zawodów stała na najwyższym poziomie, zawody przebiegały sprawnie. Organizatorzy nie mieli łatwego zadania, ale wszystko było jak najbardziej w porządku – mówił Bąbos, który zdobył też srebrny medal w kumite drużynowym.

Zanim rozdano pierwsze sobotnie medale AMP 2024 w karate WKF w Białymstoku, imprezę uroczyście otworzyła JM Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB Białystok.

– Sport bardzo łączy ludzi, a tu widać emocje, ducha rywalizacji i energię u młodych ludzi. Walki są bardzo dynamiczne. Politechnika Białostocka ma infrastrukturę niezbędną do prowadzenia takich zawodów również w przyszłości, ale co jeszcze ważniejsze, mamy ludzi, którzy z pasją i zaangażowaniem wezmą się za ich organizację. AMP-y zawsze budzą zainteresowanie, co siłą rzeczy przekłada się na uczelnię. To też budowanie marki Politechniki Białostockiej, a nasze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu wraz z AZS przyczyniają się do tego intensywnie – przekonywała dr hab. Marta Kosior- Kazberuk.

Emocji nie zabrakło w kumite drużynowym, czyli walki trzy na trzy kobiet i mężczyzn. Wśród pań najlepsza okazała się Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, a wśród panów Politechnika Łódzka.

W klasyfikacji drużynowej AMP w karate nastąpiła detronizacja Politechniki Łódzkiej. Łodzianie tym razem zajęli drugie miejsce, a na najwyższym stopniu podium stanęła ekipa Uniwersytetu Gdańskiego. Na trzeciej pozycji uplasowała się natomiast Politechnika Gdańska.

Organizatorem głównym AMP 2024 w karate WKF był Klub Uczelniany AZS Politechniki Białostockiej we współpracy z Klubem Środowiskowym AZS Województwa Podlaskiego. Partnerami wydarzenia byli Politechnika Białostocka, miasto Białystok, Województwo Podlaskie oraz Polska Unia Karate – Polski Związek Sportowy. Patronat honorowy nad zawodami objęli rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB Białystok, prezydent miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Cykl Akademickich Mistrzostw Polski wspierają sponsor strategiczny Akademickiego Związku Sportowego PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Wyniki AMP 2024 w karate WKF w Białymstoku

Klasyfikacja generalna

1. Uniwersytet Gdański
2. Politechnika Łódzka
3. Politechnika Gdańska

Kata drużynowe kobiet
1. Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
2. Politechnika Wrocławska
3. Politechnika Łódzka, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu

Kata drużynowe mężczyzn
1. Politechnika Wrocławska 3
2. Politechnika Wrocławska 2
3. Politechnika Łódzka, Politechnika Poznańska

Kata kobiet
1. Eliza Gaweł (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
2. Karolina Zelasko (Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu)
3. Aleksandra Prachnio (Warszawski Uniwersytet Medyczny), Martyna Fornal (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Kata mężczyzn
1. Wojciech Niedziela (Politechnika Poznańska)
2. Piotr Iwaszkiewicz (Politechnika Wrocławska)
3. Maciej Kowalczyk (Politechnika Opolska), Bartosz Kasprzyk (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu)

Kumite drużynowe kobiet
1. Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
2. Uniwersytet Gdański 1
3. Politechnika Łódzka

Kumite drużynowe mężczyzn
1. Politechnika Łódzka 1
2. Politechnika Gdańska 1
3. Politechnika Wrocławska

Kumite kobiet -50 kg
1. Dominika Szatkowska (Uniwersytet Gdański)
2. Julia Komorowska (Politechnika Łódzka)
3. Agata Becherka (Uniwersytet Łódzki), Klaudia Sokołowska (Politechnika Białostocka)

Kumite kobiet -55 kg
1. Zuzanna Bernaciak (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)
2. Natalia Kuzioła (Politechnika Gdańska)
3. Maria Kerner (Uniwersytet Warszawski), Alicja Jaśkowiak (Uniwersytet Gdański)

Kumite kobiet -61 kg
1. Antonina Żurawska (Uniwersytet Łódzki)
2. Daniela Holk (Uniwersytet Gdański)
3. Kinga Szewczul (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Sandra Rancan (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)

Kumite kobiet -68 kg
1. Sandra Lieske (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku)
2. Natalia Budzyń (Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie)
3. Marcelina Chocholska (Uniwersytet Łódzki), Iga Bewicz (Uniwersytet Gdański)

Kumite kobiet +68 kg
1. Julia Daniszewska (Uniwersytet Gdański)
2. Eliza Gaweł (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach)
3. Weronika Dzwonkowska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), Gabriela Olizarowicz (Politechnika Białostocka)

Kumite mężczyzn -60 kg
1. Bartosz Wojciechowski (Politechnika Łódzka)
2. Jakub Chłus (Politechnika Białostocka)
3. Krystian Frąszczak (Politechnika Poznańska)

Kumite mężczyzn -67 kg
1. Aleksander Opas (Politechnika Poznańska)
2. Krystian Leusz (Politechnika Białostocka)
3. Jan Szczepkowski (Politechnika Gdańska), Mateusz Markiewicz (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

Kumite mężczyzn -75 kg
1. Krzysztof Szewczyk (Politechnika Łódzka)
2. Damian Grzegorczuk (Politechnika Białostocka)
3. Kacper Rosiński (Collegium Medicum w Bydgoszczy), Jakub Kułaga (Politechnika Gdańska)

Kumite mężczyzn -84 kg
1. Michał Bąbos (Politechnika Gdańska)
2. Rafał Panasewicz (Wschodnioeuropejska Akademia Nauk Stosowanych w Białymstoku)
3. Filip Pudlak (Politechnika Gdańska), Patryk Kobus (Politechnika Gdańska)

Kumite mężczyzn +84 kg:
1. Hubert Jarocki (Uniwersytet Łódzki)
2. Marcel Okonowski (Politechnika Wrocławska)
3. Michał Bankowski (Politechnika Łódzka), Dawid Sobkowiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Copyright © All rights reserved. 2009-2024 | Newsphere by AF themes.